دستکش ایمنی چیست؟؟

یکی از مهمترین اصول برای انجام هر کاری حفظ ایمنی است در انجام برخی از کارها فرد نیاز به استفاده از ابزار تخصصی آن حرفه را دارد اغلب این وسایل حساس و خطرناک می‌باشد و فرد باید هنگام کار با این وسایل با تجهیزات ایمنی کامل وارد شود استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی قبل از انجام هر کاری بسیار مهم بوده و اولویت بسیار بالایی دارد.

یک امر مهم در صنعت کار داشتن دستکش کار است زیرا دست انسان اولین عضوی است که در معرض آسیب قرار می‌گیرد و بیشترین صدمات کاری را به خود اختصاص می‌دهد از دستکش‌های ایمنی می‌توان در کارها و مصارف مختلف خانگی تا صنعتی استفاده کرد که دستکش‌های ایمنی بر اساس حرفه و صنعتی که در آن مشغول به کار هستید دارای جنس و ظاهر متفاوت است.

استفاده از دستکش‌های ایمنی در محیط‌های کاری مختلف بسیار حائز اهمیت است  در برخی از شغل‌ها دست در معرض مواد شیمیایی، خراشیدگی،سوختن، سرما و…قرار دارد به همین علت انواعی از دستکش‌ها از جمله دستکش کارگری ،دستکش ضد حلال و… برای حفظ وسلامت دستان افراد  طراحی شده است.

مهمترین موارد ایمنی در انتخاب دستکش 

دستکشی که انتخاب می‌کنید باید تسلط و دقت شما را در کار پایین نیاورد و فعالیت شما را محدود نکند.

جنس و کیفیت دستکش بسیار مهم است دستکشی که انتخاب می‌کنید نباید باعث تعریق یا بروز حساسیت شما شود.

انواع دستکش کار 

دستکش کار لاتکس :ارزان‌ترین و متداول‌ترین دستکش در صنایع شیمیایی دستکش کار لاتکس است البته این دستکش مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی ندارد و بیشتر برای صنایع غذایی و دارویی کاربرد دارد نکته قابل توجه برای دستکش این است که افرادی که پوست حساسی دارند نباید از این دستکش استفاده کنند چون این دستکش آلرژی زا است به همین دلیل صنعتگران پتروشیمی در کار خود از دستکش نیتریل استفاده می‌کنند زیرا دستکش نیتریل در برابر بنزین ،نفت و سایر حلال‌های پتروشیمی مقاومت خوبی دارد.

دستکش نیتریل :دستکش‌های نیتریل نیز مانند دستکش‌های لاتکس دارای خاصیت کشسانی خوبی هستند علاوه بر آن دستکش‌های نیتریلمقاومت بالایی دارد و برای مصارف صنعتی و عمومی هم کاربرد دارد

دستکش نیتریل در مقایسه با دستکش‌های لاتکس در برابر پارگی و سوراخ شدن مقاومت بیشتری دارد و قیمت بالاتری از دستکش کار لاتکس دارد.

دستکش هبارت:دستکش چرمی بلند که از کل ساعد دست کاربر حین جوشکاری محافظت می‌کند با توجه به قیمت  منسب آن این دستکش یک گزینه مناسب برای استفاده در فرایندهای جوشکاری ، صنعتی و ساختمانی می‌باشد.

 

دستکش ضد برش :دستکش ضد برش در برابر برش‌های شدید دست و هنگام کار با اجسام تیز و برنده استفاده می‌شود این دستکش در قسمت کف دست دارای یک لایه لاتکس فشرده و ضخیم است این دستکش معمولاً از جنس پارچه‌های کشی است که خوب به دست می‌چسبد و باعث می‌شود که انگشت فرد به خوبی با هم ارتباط داشته باشد.

 

دستکش ضد برش طول عمر و دوام بالایی دارد ،به راحتی پاره نمی‌شود ،مقاومت خوبی در برابر سایش دارد و از لیز خوردن اجسام بر روی دستکش جلوگیری می‌کند.

دستکش ضد اسید:دستکش ضد اسید به دلیل داشتن روکش پی‌وی‌سی مقاوم در برابر مواد اسیدی، مواد قلیایی، مواد شیمیایی و مواد بیولوژیکی است معمولاً آستر داخلی دستکش از پنبه یا کتان است این دستکش‌ها مقاومت خوبی در برابر مشتقات نفتی ،مواد شیمیایی، اسیدها، مواد قلیایی ،حلال‌ها، روغن‌های معدنی و صنعتی ،چربی و گریس کارهای دامپروری، دامداری، کشاورزی ایجاد می‌کند.

دستکش ضد حلال :این دستکش‌ها معمولاً برای کار با مواد شوینده، مواد اسیدی، حلال‌ها و اغلب مواد شیمیایی مناسب است و توصیه ما این است که به هیچ عنوان بدون دستکش مناسب مستقیم به این مواد دست نزنید

دستکش‌های ضد حلال  معمولا در برابر مایعات  ضد نفوذ هستند و به خاطر داشتن همین ویژگی مهم می‌توان از آنها در کارخانجات و کارگاه‌ها استفاده کرد برای مثال استفاده از این دستکش در کارخانجات سیمان ،یا تفکیک زباله یا کار با مواد شوینده استفاده می‌شود.

دستکش نیترول ضد حلال دستکش مناسب برای کار با حلال‌ها و مواد شیمیایی است .

دستکش کار با مواد نفتی :دستکش کار با مواد نفتی بسیار گوناگون است که هر کدام در خصوص کار و فعالیت خاص تولید می‌شود دستکش‌های ضد حلال به دلیل داشتن روکشی از جنس لاتکس در برابر نفوذ و خوردگی ناشی از کار با حلال‌ها مقاوم است و برای استفاده در صنایع شیمیایی،پالایشگاه‌های نفت صنایع مواد غذایی، رنگ و چاپ ،صنایع خودروسازی مناسب است.


قیمت دستکش ایمنی

قیمت دستکش‌های کار با توجه به و کاربرد آن متفاوت است به همین دلیل نمی‌توان قیمت مشخصی را برای آنها در نظر گرفت از طرفی ممکن است دو دستکش کار ایمنی به دلیل تفاوت در طراحی و ساخت و متریال آن قیمتی متفاوت داشته باشند برای مثال قیمت دستکش لاتکس از دستکش نیتریل ارزان‌تر است.

و شما می‌توانید با توجه به حرفه‌ای که در آن مشغول به کار هستید دستکش مورد نظر خود را انتخاب کنید و یا جهت مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شمارا در انتخاب دقیق تر کمک کنند.

دستکش ایمنی ضد حرارت 

این دستکش یکی از محصولات کاربردی برای افرادی که در محیط‌هایی مانند گرما، حرارت و آتش کار می‌کنند است

دستکش ضد حرارت از دستان افراد در برابر شعله حفاظت می‌کند و باعث می‌شود که به دست‌ها و پوست آسیبی وارد نشود و در صنایع مختلفی نظیر ریخته‌گری ،شیشه سازی ،بلورسازی ،جوشکاری کاربرد دارد

این دستکش از یک لایه داخلی نیز برخوردار است که باعث می‌شود دست در داخل آن عرق نکند و یا فرد دچار بیماری‌های پوستی نشود

 

دستکش نسوز ریخته‌گری آلومینیومی 

این دستکش از جنس پارچه آلومینیومی می‌باشد که در برابر گرما و مواد مذاب بسیار مقاوم است و تا ۸۰۰ درجه مقاومت حرارتی دارد و می‌توان در فعالیت‌هایی مانند ریخته‌گری، شیشه‌گری ،ذوب ، پخت مواد معدنی استفاده کرد

لایه داخلی این دستکش از جنس آستر نمدی مقاوم در برابر انتقال حرارت می‌باشد.

برای دوخت این دستکش ها از نخ سیمی  استفاده می‌کنند که در برابر پارگی مقاوم بوده و نمی‌سوزد وهمچنین سبب طول عمر دستکش نیز می‌شود.

متاسفانه در صنایعی که افراد با مواد مذاب سر و کار دارند سوختگی دست ها یکی از بارزترین آسیب‌ها است دستکش آلومینیومی به عنوان یکی از لوازم ایمنی پرکاربرد از دست‌ها در برابر سوانح سوختگی محافظت می‌کند وبراحتی سوراخ نمی‌شود و از بین نمی‌رود این دستکش ساق بلند بوده وتا ساعد دست را می‌پوشاند.

دستکش آلومینیومی به صورت پنج انگشتی طراحی شده و چنگش مناسبی را هنگام گرفتن و تماس با اشیا گرم و داغ فراهم می‌کند.

قیمت دستکش ایمنی ضد حرارت

قیمت دستکش‌ها در حال حاضر متغیر است و نمی‌توان برای آن قیمت معینی را در نظر گرفت همچنین قیمت آن  به عوامل بسیاری  بستگی دارد

شما می‌توانید با مراجعه به سایت ایمن کارا از قیمت دستکش ضد حرارت مطلع شوید.

دستکش نسوز حوله‌ایی 

دستکش‌های نسوز دارای انواع مختلفی است که یکی از این دستکش‌ها دستکش حوله‌ایی است

این دستکش به عنوان عایق حرارت عمل کرده و دست‌ها را در برابر تماس و یا مجاورت با دمای بسیار زیاد محافظت می‌کند.

 این دستکش‌ها جز دستکش‌های محبوب هستند در متریال این دستکش‌ها از موادی استفاده شده که  خاصیت نسوز بودن را به آنها داده است

جنس این دستکش حوله‌ای است به همین دلیل  مصرف مناسبی در صنایع متفاوت دارد  این دستکش‌ها مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما و حرارت دارند به دلیل متریال خاص این دستکش با قرار گرفتن در معرض حرارت بالا این دستکش‌ها به شکل عایق عمل می‌کنند

دستکش نسوز حوله‌ای در هنگام مواجهه با آتش احتمال آسیب رسیدن به دست را به صفر می‌رساند  دستکش‌های نسوز بیشتر برای استفاده در تجهیزات ایمنی فردی است و در مقابل حرارت از دستان افراد محافظت میکند

متریال و مواد استفاده شده در دستکش حوله‌ایی نسوز

این دستکش‌ها از جنس پارچه‌ای و حوله‌ای نسوز بوده است  که همین موضوع باعث میشود  تا این دستکش مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشد

متریال استفاده شده در این دستکش طوری است که دست در آن احساس خستگی نمی‌کند به همین دلیل با پوشیدن این دستکش در هنگام کار احساس خستگی نمی‌کنید

 

یکی دیگر از مزایای این دستکش این است که فرد  را از مشکلات  متعدد دیگر مانند  آسیب از طریق برش و اشیا تیزحفظ می‌کند

ویژگی‌های دستکش نسوز حوله‌ ایی

اولین و مهم‌ترین ویژگی این دستکش نسوز بودن آن است

یکی دیگر از ویژگی‌های این دستکش مقاومت حرارتی بالا است به همین علت در مشاغلی که در مواجهه با حرارت‌های متوسط  و رو به بالا هستند این دستکش مناسب است.

از ویژگی‌های دیگر این دستکش می‌توان به مقاومت  در برابر نیروهای برشی اشاره کرد.

این دستکش در مقابل برخورد با اشیا تیز، برنده  و همچنین در برابر پارگی و سایش نیز مقاومت بالایی دارد.

لازم به ذکر است که این دستکش در برابر سرما نیز مقاومت بسیار خوبی دارد از این رو می‌توان در محیط‌های کار با حرارت پایین نیز از این دستکش استفاده کرد .

کاربرد دستکش 

این دستکش در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد با توجه به نسوز بودن آن برای کارگاه‌های ریخته‌گری شیشه ،کار با کوره ،فولاد ،پردازش فلزات ،انواع پلاستیک، صنایع خودروسازی ،پخت و تولید چینی محصولات بهداشتی، کاشی سازی و… قابل استفاده می‌باشد.

این دستکش به راحتی تا دمای ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند و به دلیل خاصیت نسوز بودن آن طرفداران زیادی در صنایع مختلف  دارد.

دستکش نسوز حوله‌ایی علاوه بر خاصیت نسوز بودن خاصیت ضد سرمایشی هم دارد و از ورود سرما به دست در دماهای بسیار پایین نیز جلوگیری می‌کند.